VJ1808A561JXGAR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1808A561JXGAR
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 1KV C0G/NP0 1808
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
1kV
Mount :
Surface Mount
Length :
4.5mm
Depth :
2.03mm
Size / Dimension :
0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
VJ
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
150°C
Capacitance :
560pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
VJ1808A561JXGAR
Vishay / Vitramon VJ1808A561JXGAR
VJ 560pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808A561JXGAR Overview
Ceramic capacitor is 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 1kV is required to operate this capacitor.
VJ1808A561JXGAR Features
a size/dimension of 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV