VJ1808A391JBGAT4X
Mfr.Part #
VJ1808A391JBGAT4X
Description
CAP CER 390PF 1KV NP0 1808
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
1kV
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Size / Dimension :
0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
Capacitance :
390pF
Width :
2.032mm
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Thickness :
2.1844mm
Length :
4.7244mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
VJ1808A391JBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1808A391JBGAT4X
VJ OMD 390pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808A391JBGAT4X Overview
A program's size/dimension is 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 1kV, it is capable of operating.
VJ1808A391JBGAT4X Features
a size/dimension of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV