VJ1808A390KBGAT4X
Mfr.Part #
VJ1808A390KBGAT4X
Description
CAP CER 39PF 1KV NP0 1808
Thickness :
2.1844mm
Boardflex Sensitive
Voltage - Rated DC :
1kV
Size / Dimension :
0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Width :
2.032mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Capacitance :
39pF
Length :
4.7244mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
VJ1808A390KBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1808A390KBGAT4X
VJ OMD 39pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808A390KBGAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 1kV is required to operate this capacitor.
VJ1808A390KBGAT4X Features
a size/dimension of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV