VJ1808A360JBGAT4X
Mfr.Part #
VJ1808A360JBGAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 36PF 1KV NP0 1808
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
Package / Case :
1808 (4520 metric)
1 (Unlimited)
Published :
Voltage - Rated DC :
1kV
Capacitance :
36pF
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness :
2.1844mm
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Width :
2.032mm
Applications :
Boardflex Sensitive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
4.7244mm
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
VJ OMD
Datasheets
VJ1808A360JBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1808A360JBGAT4X
VJ OMD 36pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808A360JBGAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.
VJ1808A360JBGAT4X Features
a size/dimension of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV