VJ1808A300JBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1808A300JBEAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 30PF 500V NP0 1808
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
2.032mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
30pF
Voltage - Rated :
500V
Series :
VJ OMD
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Thickness :
2.1844mm
Length :
4.7244mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Voltage - Rated DC :
500V
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
Datasheets
VJ1808A300JBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1808A300JBEAT4X
VJ OMD 30pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808A300JBEAT4X Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 500V.
VJ1808A300JBEAT4X Features
a size/dimension of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V