VJ1808A270JBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1808A270JBEAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 27PF 500V NP0 1808
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Width :
2.03mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Thickness :
2.1844mm
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
Boardflex Sensitive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Capacitance :
27pF
Series :
VJ OMD
Voltage - Rated DC :
500V
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Height :
2.18mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
4.72mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
VJ1808A270JBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1808A270JBEAT4X
VJ OMD 27pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808A270JBEAT4X Overview
A 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 500V.
VJ1808A270JBEAT4X Features
a size/dimension of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V