VJ1808A240JBBAT4X
Mfr.Part #
VJ1808A240JBBAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 24PF 100V NP0 1808
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Series :
VJ OMD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
100V
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Thickness :
2.1844mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Capacitance :
24pF
Datasheets
VJ1808A240JBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1808A240JBBAT4X
VJ OMD 24pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808A240JBBAT4X Overview
Programs on this device are of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.
VJ1808A240JBBAT4X Features
a size/dimension of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V