VJ1808A221JXGAT00
Mfr.Part #
VJ1808A221JXGAT00
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 1KV NP0 1808
Capacitance :
220pF
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Width :
2.032mm
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
4.4958mm
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Case Code (Metric) :
Thickness :
1.7018mm
Series :
VJ
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.080W 4.50mmx2.03mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
1kV
Factory Lead Time :
22 Weeks
Datasheets
VJ1808A221JXGAT00
Vishay / Vitramon VJ1808A221JXGAT00
VJ 220pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.080W 4.50mmx2.03mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808A221JXGAT00 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.080W 4.50mmx2.03mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 1kV.
VJ1808A221JXGAT00 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.080W 4.50mmx2.03mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV