VJ1808A221JBLAT4X
Mfr.Part #
VJ1808A221JBLAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 630V NP0 1808
Ceramic Capacitors
Length :
4.7244mm
Width :
2.032mm
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
630V
Voltage - Rated DC :
630V
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
220pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
2.1844mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Mount :
Surface Mount
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VJ OMD
Size / Dimension :
0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
Datasheets
VJ1808A221JBLAT4X
Vishay / Vitramon VJ1808A221JBLAT4X
VJ OMD 220pF 630V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808A221JBLAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 630V is required to operate this capacitor.
VJ1808A221JBLAT4X Features
a size/dimension of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V