VJ1808A221JBBAT4X
Mfr.Part #
VJ1808A221JBBAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 100V NP0 1808
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
100V
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Width :
2.032mm
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Length :
4.7244mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
VJ OMD
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
100V
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness :
2.1844mm
Capacitance :
220pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Datasheets
VJ1808A221JBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1808A221JBBAT4X
VJ OMD 220pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808A221JBBAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.
VJ1808A221JBBAT4X Features
a size/dimension of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V