VJ1808A220KBGAT4X
Mfr.Part #
VJ1808A220KBGAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22PF 1KV NP0 1808
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Series :
VJ OMD
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Capacitance :
22pF
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
1kV
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
4.72mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
2.18mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Width :
2.03mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
2.1844mm
Size / Dimension :
0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
Datasheets
VJ1808A220KBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1808A220KBGAT4X
VJ OMD 22pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808A220KBGAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.
VJ1808A220KBGAT4X Features
a size/dimension of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV