VJ1808A182KBCAT4X
Mfr.Part #
VJ1808A182KBCAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1800PF 200V NP0 1808
Applications :
Boardflex Sensitive
Length :
4.7244mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
200V
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Series :
VJ OMD
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
Width :
2.032mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Published :
Voltage - Rated :
200V
Thickness :
2.1844mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Capacitance :
1800pF
Datasheets
VJ1808A182KBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ1808A182KBCAT4X
VJ OMD 1800pF 200V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808A182KBCAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 200V can be used for operation.
VJ1808A182KBCAT4X Features
a size/dimension of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V