VJ1808A182JXEAT00
Mfr.Part #
VJ1808A182JXEAT00
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1800PF 500V NP0 1808
VJ
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
500V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Thickness :
1.7018mm
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
2.032mm
Length :
4.4958mm
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.080W 4.50mmx2.03mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated DC :
500V
Tolerance :
±5%
Capacitance :
1800pF
Datasheets
VJ1808A182JXEAT00
Vishay / Vitramon VJ1808A182JXEAT00
VJ 1800pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.080W 4.50mmx2.03mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808A182JXEAT00 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.177Lx0.080W 4.50mmx2.03mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 500V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1808A182JXEAT00 Features
a size/dimension of 0.177Lx0.080W 4.50mmx2.03mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V