VJ1808A180KBLAT4X
Mfr.Part #
VJ1808A180KBLAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 18PF 630V NP0 1808
Capacitance :
18pF
Applications :
Boardflex Sensitive
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
VJ OMD
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Width :
2.03mm
Voltage - Rated DC :
630V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Height :
2.18mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
2.1844mm
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, 7 INCH
Length :
4.72mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Size / Dimension :
0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Tolerance :
±10%
Datasheets
VJ1808A180KBLAT4X
Vishay / Vitramon VJ1808A180KBLAT4X
VJ OMD 18pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808A180KBLAT4X Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 630V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1808A180KBLAT4X Features
a size/dimension of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V