VJ1808A180KBFAT4X
Mfr.Part #
VJ1808A180KBFAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 18PF 2KV NP0 1808
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
1808 (4520 metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Height :
2.18mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Temperature Characteristics Code :
C0G
Width :
2.03mm
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Series :
VJ OMD
Length :
4.72mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
18pF
Size / Dimension :
0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
2.1844mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Datasheets
VJ1808A180KBFAT4X
Vishay / Vitramon VJ1808A180KBFAT4X
VJ OMD 18pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808A180KBFAT4X Overview
A program's size/dimension is 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
VJ1808A180KBFAT4X Features
a size/dimension of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm