VJ1808A180JBGAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1808A180JBGAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 18PF 1KV NP0 1808
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Thickness :
2.1844mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
4.72mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Series :
VJ OMD
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
2.18mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
2.03mm
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Number of Terminations :
2
Capacitance :
18pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Pbfree Code :
yes
Datasheets
VJ1808A180JBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1808A180JBGAT4X
VJ OMD 18pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808A180JBGAT4X Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 1kV.
VJ1808A180JBGAT4X Features
a size/dimension of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV