VJ1808A180JBCAT4X
Mfr.Part #
VJ1808A180JBCAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 18PF 200V NP0 1808
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Series :
VJ OMD
Pbfree Code :
yes
Height :
2.18mm
Thickness :
2.1844mm
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Boardflex Sensitive
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
2.03mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
200V
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
18pF
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
4.72mm
Datasheets
VJ1808A180JBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ1808A180JBCAT4X
VJ OMD 18pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808A180JBCAT4X Overview
Programs on this device are of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 200V Volts DC - Rated DC.
VJ1808A180JBCAT4X Features
a size/dimension of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V