VJ1808A121JBLAT4X
Mfr.Part #
VJ1808A121JBLAT4X
Description
CAP CER 120PF 630V NP0 1808
Size / Dimension :
0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
Voltage - Rated DC :
630V
Series :
VJ OMD
Applications :
Boardflex Sensitive
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Capacitance :
120pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness :
2.1844mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated :
630V
Surface Mount, MLCC
Width :
2.032mm
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Length :
4.7244mm
Datasheets
VJ1808A121JBLAT4X
Vishay / Vitramon VJ1808A121JBLAT4X
VJ OMD 120pF 630V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808A121JBLAT4X Overview
A program's size/dimension is 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 630V, it is capable of operating.
VJ1808A121JBLAT4X Features
a size/dimension of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V