VJ1808A121JBGAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1808A121JBGAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 120PF 1KV NP0 1808
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VJ OMD
Published :
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
Boardflex Sensitive
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Width :
2.032mm
Capacitance :
120pF
Thickness :
2.1844mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Length :
4.7244mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
VJ1808A121JBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1808A121JBGAT4X
VJ OMD 120pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808A121JBGAT4X Overview
A 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 1kV.
VJ1808A121JBGAT4X Features
a size/dimension of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV