VJ1808A120JBFAT4X
Mfr.Part #
VJ1808A120JBFAT4X
Description
CAP CER 12PF 2KV NP0 1808
Tolerance :
±5%
Height :
2.18mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
12pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
2.03mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Temperature Characteristics Code :
C0G
Applications :
Boardflex Sensitive
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Length :
4.72mm
Voltage - Rated :
2000V 2kV
Thickness :
2.1844mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Size / Dimension :
0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm