VJ1808A102KBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1808A102KBEAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 500V NP0 1808
Tape and Reel (TR)
Width :
2.032mm
Series :
VJ OMD
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated DC :
500V
Thickness :
2.1844mm
Capacitance :
1000pF
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±10%
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Length :
4.7244mm
Datasheets
VJ1808A102KBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1808A102KBEAT4X
VJ OMD 1000pF 500V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808A102KBEAT4X Overview
A 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 500V.
VJ1808A102KBEAT4X Features
a size/dimension of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V