VJ1808A102JBAAT4X
Mfr.Part #
VJ1808A102JBAAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 1808
C0G NP0
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Voltage - Rated :
50V
Length :
4.7244mm
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
1000pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness :
2.1844mm
Series :
VJ OMD
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Width :
2.032mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
Datasheets
VJ1808A102JBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1808A102JBAAT4X
VJ OMD 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808A102JBAAT4X Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 50V allows it to function.
VJ1808A102JBAAT4X Features
a size/dimension of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V