VJ1808A101KXGAT
Mfr.Part #
VJ1808A101KXGAT
Description
CAP CER 100PF 1KV C0G/NP0 1808
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
1kV
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
4.5mm
Series :
VJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
100pF
Depth :
2.03mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
Dielectric :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
VJ1808A101KXGAT
Vishay / Vitramon VJ1808A101KXGAT
VJ 100pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808A101KXGAT Overview
This device's program size/dimension is 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.
VJ1808A101KXGAT Features
a size/dimension of 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV