VJ1808A101KBCAT4X
Mfr.Part #
VJ1808A101KBCAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 200V NP0 1808
Applications :
Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VJ OMD
Voltage - Rated DC :
200V
Voltage - Rated :
200V
Published :
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
100pF
Length :
4.7244mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Width :
2.032mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
2.1844mm
Datasheets
VJ1808A101KBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ1808A101KBCAT4X
VJ OMD 100pF 200V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808A101KBCAT4X Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 200V.
VJ1808A101KBCAT4X Features
a size/dimension of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V