VJ1808A101JBLAT4X
Mfr.Part #
VJ1808A101JBLAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 630V NP0 1808
Ceramic Capacitors
Thickness :
2.1844mm
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
4.7244mm
Voltage - Rated :
630V
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
2.032mm
Size / Dimension :
0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Published :
Voltage - Rated DC :
630V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±5%
Capacitance :
100pF
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Series :
VJ OMD
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
VJ1808A101JBLAT4X
Vishay / Vitramon VJ1808A101JBLAT4X
VJ OMD 100pF 630V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808A101JBLAT4X Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 630V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1808A101JBLAT4X Features
a size/dimension of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V