VJ1808A101JBGAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1808A101JBGAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 1KV NP0 1808
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
4.7244mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness :
2.1844mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
1kV
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Size / Dimension :
0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
100pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.086 2.18mm
Series :
VJ OMD
Applications :
Boardflex Sensitive
Width :
2.032mm
Datasheets
VJ1808A101JBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1808A101JBGAT4X
VJ OMD 100pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
VJ1808A101JBGAT4X Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 1kV - Rated DC.
VJ1808A101JBGAT4X Features
a size/dimension of 0.186Lx0.080W 4.72mmx2.03mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV