VJ1401530000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1401530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 14POS TOP ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Thermoplastic
Screw Thread :
M3
Number of Levels :
1
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Positions Per Level :
14
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage :
300V
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Pitch :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Wire Gauge :
12-30 AWG
Current :
20A
Color :
Green
Feature :
Interlocking (Side)
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Series :
VJ
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Mating Orientation :
Vertical with Board
Packaging :
Bulk
Datasheets
VJ1401530000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek VJ1401530000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, Operating Temperature:-40°C~115°C, VJ1401530000G pinout, VJ1401530000G datasheet PDF, VJ1401530000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek VJ1401530000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-30 AWG VJ