VJ1210Y563KBAAT4X
Mfr.Part #
VJ1210Y563KBAAT4X
Description
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1210
Capacitance :
0.056μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
1.7018mm
Series :
VJ OMD
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated :
50V
Length :
3.3528mm
Width :
2.4892mm
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±10%
Datasheets
VJ1210Y563KBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1210Y563KBAAT4X
VJ OMD 0.056μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210Y563KBAAT4X Overview
A 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
VJ1210Y563KBAAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V