VJ1210Y474MXAAT
Mfr.Part #
VJ1210Y474MXAAT
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1210
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
15.989131mg
Length :
3.2mm
Series :
VJ
Capacitance :
0.47µF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height :
1.7mm
Tolerance :
±20%
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Case Code (Imperial) :
Width :
2.5mm
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X7R
Depth :
2.5mm
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
VJ1210Y474MXAAT
Vishay / Vitramon VJ1210Y474MXAAT
VJ 0.47μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210Y474MXAAT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 50V - Rated DC.
VJ1210Y474MXAAT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V