VJ1210Y474JXXAT
Mfr.Part #
VJ1210Y474JXXAT
Description
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1210
Series :
VJ
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Height :
1.7mm
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Depth :
2.5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Capacitance :
0.47µF
Case Code (Metric) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Length :
3.2mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
1.7018mm