VJ1210Y473KBCAT4X
Mfr.Part #
VJ1210Y473KBCAT4X
Description
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1210
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
200V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Capacitance :
0.047µF
Voltage - Rated DC :
200V
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
2.4892mm
Length :
3.3528mm
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
Series :
VJ OMD
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness :
1.7018mm
Datasheets
VJ1210Y473KBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ1210Y473KBCAT4X
VJ OMD 0.047μF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210Y473KBCAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 200V is required to operate this capacitor.
VJ1210Y473KBCAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V