VJ1210Y473JXCAT
Mfr.Part #
VJ1210Y473JXCAT
Description
CAP CER 0.047UF 200V X7R 1210
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Depth :
2.5mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Tolerance :
±5%
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Published :
Series :
VJ
Voltage - Rated DC :
200V
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
200V
Radiation Hardening :
No
Length :
3.2mm
Capacitance :
0.047µF
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
VJ1210Y473JXCAT
Vishay / Vitramon VJ1210Y473JXCAT
VJ 0.047μF 200V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210Y473JXCAT Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 200V is required to operate this capacitor.
VJ1210Y473JXCAT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V