VJ1210Y473JXBAT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1210Y473JXBAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1210
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
100V
Voltage - Rated DC :
100V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±5%
Case Code (Metric) :
Length :
3.2mm
Capacitance :
0.047µF
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
2.5mm
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
VJ
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dissipation Factor :
2.5 %
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Dielectric :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
VJ1210Y473JXBAT
Vishay / Vitramon VJ1210Y473JXBAT
VJ 0.047μF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210Y473JXBAT Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 100V, it is capable of operating.
VJ1210Y473JXBAT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V