VJ1210Y472MXEAT
Mfr.Part #
VJ1210Y472MXEAT
Description
CAP CER 4700PF 500V X7R 1210
Stock
562
In Stock :
562
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
VJ
Temperature Coefficient :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Case Code (Metric) :
3225
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated :
500V
Width :
2.5mm
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
9 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Length :
3.2mm
Depth :
2.5mm
Mount :
Surface Mount
Published :
2012
Capacitance :
4700pF
Case Code (Imperial) :
Datasheets
VJ1210Y472MXEAT
Vishay / Vitramon VJ1210Y472MXEAT
VJ 4700pF 500V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210Y472MXEAT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 500V allows it to function.
VJ1210Y472MXEAT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V