VJ1210Y472KBRAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1210Y472KBRAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 1.5KV X7R 1210
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
4700pF
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Applications :
Boardflex Sensitive
Width :
2.4892mm
Depth :
2.5mm
Tolerance :
±10%
Dielectric :
X7R
Thickness :
1.7018mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
VJ OMD
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
1500V 1.5kV
Length :
3.3528mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Datasheets
VJ1210Y472KBRAT4X
Vishay / Vitramon VJ1210Y472KBRAT4X
VJ OMD 4700pF 1500V 1.5kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210Y472KBRAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
VJ1210Y472KBRAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm