VJ1210Y472JBGAT4X
Mfr.Part #
VJ1210Y472JBGAT4X
Description
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1210
Size / Dimension :
0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
Thickness :
1.7018mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
2.4892mm
Length :
3.3528mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Capacitance :
4700pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
VJ1210Y472JBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1210Y472JBGAT4X
VJ OMD 4700pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210Y472JBGAT4X Overview
A program's size/dimension is 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 1kV, it is capable of operating.
VJ1210Y472JBGAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV