VJ1210Y471KLEAJ32
Mfr.Part #
VJ1210Y471KLEAJ32
Description
CAP CER 470 PF 500V X7R 1210 PB
Stock
683
In Stock :
683
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Height :
1.94 mm
Features :
High Temperature
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Product Status :
Active
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance :
470 pF
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Spacing :
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package :
Digi-Reel?
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
3.2 mm
Class :
Class 2
Qualification :
AEC-Q200
Vishay
RoHS :
N
Tolerance :
±10%
Termination :
Standard
Packaging :
MouseReel
Thickness (Max) :
0.076" (1.94mm)
Subcategory :
Capacitors
Dielectric :
X7R
Product :
General Type MLCCs
Brand :
Base Product Number :
VJ1210
Voltage - Rated :
500V
Lead Style :
Applications :
Automotive
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Series :
VJ
Width :
2.5 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Datasheets
VJ1210Y471KLEAJ32
Vishay / Vitramon VJ1210Y471KLEAJ32
VJ 470 pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)