VJ1210Y393KBEAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1210Y393KBEAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.039UF 500V X7R 1210
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Length :
3.3528mm
Voltage - Rated :
500V
Width :
2.4892mm
Dielectric :
X7R
Thickness :
1.7018mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Factory Lead Time :
14 Weeks
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
500V
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
0.039µF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
VJ OMD
Datasheets
VJ1210Y393KBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1210Y393KBEAT4X
VJ OMD 0.039μF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210Y393KBEAT4X Overview
A 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 500V.
VJ1210Y393KBEAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V