VJ1210Y392KBLAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1210Y392KBLAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3900PF 630V X7R 1210
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Voltage - Rated :
630V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
3900pF
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.7018mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
3.3528mm
Voltage - Rated DC :
630V
Applications :
Boardflex Sensitive
Series :
VJ OMD
Width :
2.4892mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Mount :
Surface Mount
Datasheets
VJ1210Y392KBLAT4X
Vishay / Vitramon VJ1210Y392KBLAT4X
VJ OMD 3900pF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210Y392KBLAT4X Overview
A 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 630V.
VJ1210Y392KBLAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V