VJ1210Y392JBGAT4X
Mfr.Part #
VJ1210Y392JBGAT4X
Description
CAP CER 3900PF 1KV X7R 1210
Capacitance :
3900pF
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
3.3528mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Published :
Thickness :
1.7018mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Width :
2.4892mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VJ OMD
Size / Dimension :
0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
VJ1210Y392JBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1210Y392JBGAT4X
VJ OMD 3900pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210Y392JBGAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 1kV is required to operate this capacitor.
VJ1210Y392JBGAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV