VJ1210Y334JXBAT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1210Y334JXBAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.33UF 100V X7R 1210
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
14 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Depth :
2.5mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
VJ
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
3.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
0.33μF
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Dielectric :
X7R
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated DC :
100V
Datasheets
VJ1210Y334JXBAT
Vishay / Vitramon VJ1210Y334JXBAT
VJ 0.33μF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210Y334JXBAT Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
VJ1210Y334JXBAT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V