VJ1210Y333KBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1210Y333KBEAT4X
Description
CAP CER 0.033UF 500V X7R 1210
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Width :
2.5mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Thickness :
1.7018mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
Series :
VJ OMD
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.033µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.7mm
Temperature Coefficient :
X7R
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
500V
Length :
3.35mm
Tolerance :
±10%
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
VJ1210Y333KBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1210Y333KBEAT4X
VJ OMD 0.033μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210Y333KBEAT4X Overview
A program's size/dimension is 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 500V, it is capable of operating.
VJ1210Y333KBEAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V