VJ1210Y333JBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1210Y333JBEAT4X
Description
CAP CER 0.033UF 500V X7R 1210
Ceramic Capacitors
Feature :
Soft Termination, High Voltage
X7R
Width :
2.4892mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Series :
VJ OMD
Thickness :
1.7018mm
Length :
3.3528mm
Voltage - Rated DC :
500V
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Capacitance :
0.033µF
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
VJ1210Y333JBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1210Y333JBEAT4X
VJ OMD 0.033μF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210Y333JBEAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 500V can be used for operation.
VJ1210Y333JBEAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V