VJ1210Y274KBBAT4X
Mfr.Part #
VJ1210Y274KBBAT4X
Description
CAP CER 0.27UF 100V X7R 1210
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±10%
14 Weeks
Width :
2.4892mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Voltage - Rated DC :
100V
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Series :
VJ OMD
Size / Dimension :
0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
Length :
3.3528mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Thickness :
1.7018mm
Capacitance :
0.27μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
VJ1210Y274KBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1210Y274KBBAT4X
VJ OMD 0.27μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210Y274KBBAT4X Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 100V - Rated DC.
VJ1210Y274KBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V