VJ1210Y274JXAAT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1210Y274JXAAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.27UF 50V X7R 1210
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
VJ
Tolerance :
±5%
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
3.2mm
Depth :
2.5mm
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Capacitance :
0.27μF
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
50V
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
VJ1210Y274JXAAT
Vishay / Vitramon VJ1210Y274JXAAT
VJ 0.27μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210Y274JXAAT Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
VJ1210Y274JXAAT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V