VJ1210Y274JBAAT4X
Mfr.Part #
VJ1210Y274JBAAT4X
Description
CAP CER 0.27UF 50V X7R 1210
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Soft Termination, High Voltage
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
2.4892mm
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
Temperature Coefficient :
X7R
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
1.7018mm
Dielectric :
Length :
3.3528mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.27μF
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
VJ1210Y274JBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1210Y274JBAAT4X
VJ OMD 0.27μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210Y274JBAAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
VJ1210Y274JBAAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V