VJ1210Y273JBBAT4X
Mfr.Part #
VJ1210Y273JBBAT4X
Description
CAP CER 0.027UF 100V X7R 1210
Length :
3.3528mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated DC :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
100V
Thickness :
1.7018mm
Tolerance :
±5%
Width :
2.4892mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Dielectric :
Capacitance :
0.027μF
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
VJ1210Y273JBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1210Y273JBBAT4X
VJ OMD 0.027μF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210Y273JBBAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.
VJ1210Y273JBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V