VJ1210Y224KXBAT
Mfr.Part #
VJ1210Y224KXBAT
Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1210
Ceramic Capacitors
Depth :
2.5mm
Voltage - Rated DC :
100V
REACH SVHC :
Unknown
Length :
3.2mm
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
2.5mm
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
0.22µF
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
1.7mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
Series :
VJ
Number of Pins :
2
Datasheets
VJ1210Y224KXBAT
Vishay / Vitramon VJ1210Y224KXBAT
VJ 0.22μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)