VJ1210Y124KBBAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1210Y124KBBAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.12UF 100V X7R 1210
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Capacitance :
0.12μF
Series :
VJ OMD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
X7R
Thickness :
1.7018mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
Length :
3.3528mm
Tolerance :
±10%
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
100V
Width :
2.4892mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
14 Weeks
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Mount :
Surface Mount
Published :
Datasheets
VJ1210Y124KBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1210Y124KBBAT4X
VJ OMD 0.12μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210Y124KBBAT4X Overview
A program's size/dimension is 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 100V, it is capable of operating.
VJ1210Y124KBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.098W 3.35mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V