VJ1210Y102KXEAT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1210Y102KXEAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 500V X7R 1210
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Feature :
High Voltage
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Published :
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1000pF
Height :
1.7mm
Voltage - Rated DC :
500V
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Thickness :
1.7018mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
REACH SVHC :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Width :
2.5mm
Series :
VJ HVArc Guard™
ECCN Code :
EAR99
Length :
3.2mm
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
VJ1210Y102KXEAT
Vishay / Vitramon VJ1210Y102KXEAT
VJ HVArc Guard™ 1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)
VJ1210Y102KXEAT5Z Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 500V, it is capable of operating.
VJ1210Y102KXEAT5Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V